Strona główna Dyrektor szkoły Historia szkoły Patron szkoły Z kart historii Dokumenty Ogłoszenia Wydarzenia Plan lekcji Zajęcia dodatkowe Galeria Kalendarz Konkursy Podręczniki Projekty edukacyjne Publikacje Warto przeczytać Współpraca szkoły z ... Podziękowania Samouczki Narzędzia TIK Zamówienia publiczne


ROK SZKOLNY 2017/2018Uroczyste zakończenie roku szkolnego


Długo wyczekiwany dzień w końcu nadszedł. Po 10 miesiącach wytężonej pracy, miesiącach pełnych obowiązków, wielkich radości i małych smutków 22 czerwca spotkaliśmy się, by odebrać wyniki naszych tegorocznych szkolnych zmagań.

Najpierw udaliśmy się do kościoła, by tam podczas Mszy św. podziękować za miniony rok szkolny. Następnie, po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, za pocztem sztandarowym podążyliśmy do szkoły. Tam zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego programu artystycznego w wykonaniu uczniów kl. III oraz uczennic kl. VII.

Po części artystycznej i uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego nadszedł czas na uhonorowanie nagrodami i wyróżnieniami uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym szczególnie zasłużyli się. Tę część tego radosnego dnia zakończyły życzenia radosnych wakacji. Potem wszyscy udali się po raz ostatni do swoich klas, by odebrać swoje świadectwa i pożegnać się ze szkolna ławą na krótkie 2 miesiące.

Do zobaczenia we wrześniu!

Zdjęcia

Rajd Pieszy Szkół Gminy Chmielnik  

- Gminny Konkurs Fotograficzny ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie“

Zdjęcia

Dzień Mamy i Taty


Zdjęcia

Dzień Mamy tuż, tuż… - warsztaty plastyczne

Zdjęcia


Żywa lekcja historii „O czasów Mieszka I do czasów Bolesława Krzywoustego“.


Zdjęcia


Wycieczka szkolna do Bałtowa

Zdjęcia

Spotkanie autorskie z P. Joanną Fabicką


9 maja uczniowie naszej szkoły, mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Zabratówce. Odbyło się ono w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.  Tym razem gościem biblioteki była P. Joanna Fabicka, autorka  „Rutki“ i opowieści o Rudolfie.

Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze. P. Fabicka potrafiła nawiązać świetny kontakt z uczestnikami. Autorka uświadomiła zebranym, że tak naprawdę pisarzem może zostać każdy bez względu na wiek, zainteresowania, zawód. Wystarczą wyobraźnia i chęci. Może więc nadszedł czas, aby spróbować?


Akademia z okazji  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja


7 maja świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę podpisania Konstytucji 3 maja. Przed  227 laty nasi przodkowie uchwalili najważniejszy dla państwa dokument będący zapisem praw i obowiązków obywateli, regulujący organizację władz państwowych. Przyjmuje się, że konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną uchwałą rządową. Jej celem było ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Niestety, obowiązywała ona tylko 14 miesięcy.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy IV I VI  zaprezentowali zebranym program artystyczny przybliżający zebranym czym była Konstytucja 3 maja. Na chwilę przenieśliśmy się do szkolnej klasy, gdzie na niezwykłej lekcji historii pojawili się ostatni król Polski  Stanisław August Poniatowski oraz Konstytucja Majowa i opowiedzieli uczniom o ówczesnych wydarzeniach.

Zdjęcia


Gminny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej


Zdjęcia


Przegląd piosenek i wierszy o tematyce patriotycznej - przedszkole

Zdjęcia


Konkurs plastyczny „Barwy Ojczyzny“ - przedszkole


Zdjęcia

Audycja muzyczna Szkoły Muzycznej Yamaha


Dzień Ziemi


20 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. VI pod opieką P. Zdzisławy Wąsacz. Miał on na celu uświadomieniu nam, jak wiele zależy od każdego z nas, by Ziemia była czysta i zdrowa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze nieprzemyślane zachowania, niechlujne postępowanie skutkują dewastacją ziemi, wody, powietrza. A przecież bez nich nie możemy żyć. Dlatego nie tylko w Dzień Ziemi, ale każdego dnia powinniśmy dbać o otaczającą nas przyrodę, nie marnować bezmyślnie wody, odpowiedzialnie segregować odpady, rozważnie stosować wszelkie substancje chemiczne, itd.


Warsztaty świąteczne

Zdjęcia


Konkurs na kartkę i palmę wielkanocną


Czas przygotowań do świąt Wielkiej Nocy nierozerwalnie łączy się z tradycja przygotowywania palm, które następnie przynosi się do kościoła i święci w Niedzielę Palmową, upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Aby ten zwyczaj kultywować  w naszej szkole ogłoszono konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Innym pięknym elementem świętowania jest tradycja przesyłania bliskim nam osobom pocztówek ze świątecznymi życzeniami.  Niestety, zwyczaj ten przechodzi powoli do lamusa, wypierany przez rozmaitego rodzaju nowinki techniczne. Dlatego też drugim z ogłoszony konkursów był konkurs na wykonanie wielkanocnej kartki.

  23 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Trzeba przyznać, że wszystkie przyniesione przez uczniów palmy i kartki były niezwykłe. Palmy  wykonano z tradycyjnych, naturalnych materiałów, udekorowano kwiatami uwitymi w bibuły, kolorowymi wstążkami. Były palmy większe i mniejsze, strojne i skromne. I trudne zadanie miało jury, by wybrać te najładniejsze. Wszyscy uczniowie wraz ze swoimi palmami będą towarzyszyć jako asysta największej palmie (wykonanej przez Rodziców) podczas niedzielnego, uroczystego nabożeństwa.

Równie trudny był wybór kartki świątecznej. Wszystkie zgłoszone prace wykonane były z niezwykłą starannością i pomysłowością.  

Gratulujemy!


Zdjęcia

Dni otwarte szkoły


16 marca był dla naszej szkolnej społeczności dniem wyjątkowym. Tego dnia szkoła otworzyła swoje podwoje dla najmłodszych mieszkańców miejscowości, tych, którzy jeszcze z niepokojem, ale już z dużym zainteresowaniem myślą o przedszkolnej edukacji. Jednym słowem - tego dnia każdy maluszek mógł poczuć się przez chwilę przedszkolakiem i zobaczyć jak w przedszkolu jest fajnie.

Spotkanie rozpoczęło się krótką inscenizacją w wykonaniu uczniów klasy VII. Przygotowali oni wraz ze swoją wychowawczynią P. M. Wójcik-Walków spektakl pacynkowy pt. „Kopciuszek“. Artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

Po występie nasi mali goście pozostali jeszcze przez chwilę na sali gimnastycznej, by tam wspólnie z przedszkolakami pobawić się. Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie szkoły, a przede wszystkim miejsc, w których najmłodsi spędzają najwięcej czasu. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy, tak i nastąpił koniec I spotkania maluszków ze szkołą.  Do zobaczenia jesienią.

Zdjęcia


Witaj wiosno!


W tym roku powitanie wiosny zaplanowaliśmy nieco wcześniej, bo już 16 marca. Niestety, pogoda spłatała nam psikusa i ze względu na intensywny deszcz nie mogliśmy udać się na wiosenny spacer prowadzeni przez samą Panią Wiosnę (choć jak się okazało deszcz był niczym w porównaniu ze śniegiem, który pojawiła się jeszcze tego samego dnia wieczorem).

Zdjęcia


Wizyta ks. Bp. Jana Wątroby w naszej szkole


6 marca był dniem szczególnym. Tego dnia naszą szkolną społeczność odwiedził ks. bp Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

Po uroczystym powitaniu przez P. Dyrektor oraz reprezentantów uczniów  Ks. Biskup wysłuchał programu słowno-muzycznego poświęconego Orlętom Lwowskim, a przygotowanego przez członków Szkolnego Koła Caritas pod opieką P. A. Koszeli. Następnie nasz Gość wygłosił do nas kilka słów. Zwrócił uwagę na niezwykłe bohaterstwo, poczucie odpowiedzialności, patriotyzm młodych obrońców Lwowa. Wyraził niezwykły szacunek dla ich postawy.

Po spotkaniu z uczniami Ks. Biskup spędził jeszcze kilka chwil na rozmowie z nauczycielami i pracownikami szkoły.

Dziękujemy bardzo za tę wizytę i słowo, które do nas skierował.

Zdjęcia


Audycja muzyczna Szkoły Muzycznej Yamaha


Zdjęcia

Narty, narty, narty…


19 lutego już po raz kolejny grupa uczniów naszej szkoły pod opieką P. Joanny Karaś oraz P. Radosława Ziarno uczestniczyła w wyjeździe narciarskim do Puław. Wyjazdy te cieszą się coraz większą popularnością. Młodzi narciarze z każdym zjazdem pewniej czują się na stoku, doskonalą swój kunszt pod bacznym wzrokiem instruktorów i mimo zmęczenia wracają radośni i zadowoleni.  

Zdjęcia

Ferie na wesoło

6 lutego spora grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do papugarni w Rzeszowie. Znajduje się ona w „Galerii Rzeszów“. Czas spędzony wśród tych kolorowych ptaków był niesamowity. Mieliśmy okazję karmić papugi, głaskać je. Bardzo cieszyliśmy się, kiedy siadały nam one na ramionach, spacerowały po głowie. Początkowo czuliśmy się nieco „stremowani“, ale później „oswoiliśmy się“ z sympatycznymi ptaszkami.  

Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Zabaw „Fantazja“. Zabawa była przednia. Pokazaliśmy, że tak naprawdę nasza energia jest niespożyta.

Nieco zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. To był udany dzień.

Zdjęcia - papugarnia,  zabawa w „Fantazji“


Bal karnawałowy


W ostatni dzień stycznia,  w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zabawę poprowadził wodzirej ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Było dużo tańca, zabaw, konkursów. Szczególną uwagę przyciągały niezwykłe stroje uczestników balu. Na parkiecie wirowały księżniczki, wróżki, czarodziejki. Dumnie przechadzali się strażacy, piraci, rycerze i inni wojownicy. Nie zabrakło oczywiście gromady uroczych zwierzątek: dinozaurów, kotków, tygrysów, biedroneczek. O zmęczonych zabawą zadbały mamy trzecioklasistów i zaprosiły wszystkich na poczęstunek. Szkoda, że bal tak szybko się skończył. Wierzymy jednak, że pozostały po nim piękne wspomnienia.

ZdjęciaDzień Babci i Dziadka


Tuż przed feriami, 24 stycznia, gościliśmy wszystkie nasze Babcie i wszystkich naszych Dziadziów z okazji Ich święta. Spotkanie odbyło się na sali Domu Ludowego, przy suto zastawionych stołach. O oprawę kulinarną zadbali rodzice.

Zebranych powitała Pani Dyrektor. Uczniowskie prezentacje rozpoczęła klasa I pod opieką P. Małgorzaty Nizioł. Pierwszoklasiści swoim występem wzbudzili ogromny entuzjazm publiczności.

Następnie swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne zaprezentowali najmłodsi. Nad przygotowaniami czuwała oczywiście P. Magdalena Gibała z pomocą P. Eweliny Smyczek-Depki. Występ przedszkolaków został nagrodzony gromkimi brawami.

Nie zabrakło również elementu świątecznego. Były to występ   „drabków“, czyli uczniów kl. II  pod opieką P. Agnieszki Koszeli oraz jasełka przygotowane pod egidą P. Joanny Karaś.

Spotkaniu towarzyszył radosny nastrój. Zawsze jest miło zasiąść do stołu w dobrym towarzystwie, przy pysznym cieście i kawce z ukochanymi wnuczętami u boku.

Zdjęcia


Wyjazd na narty do Puław


17 stycznia uczniowie naszej szkoły pod opieką P. Magdaleny Gibały oraz P. Radosława Ziarno rozpoczęła sezon narciarski. Grupa młodych narciarzy udała się do Puław, by tam pod czujnym okiem instruktorów, szlifować swoją formę. Puławy są miejscem dobrze znanym naszym narciarzom. Zawsze czeka tam nich moc atrakcji, a narty to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Cieszymy się, że jest wśród nas coraz więcej zwolenników białego szaleństwa i zachęcamy do udziału w kolejnym wyjeździe.   

Zainteresowanych Ośrodkiem Sportów Zimowych KiczeraSki w Puławach Górnych  zapraszamy na stronę http://www.kiczeraski.pl/

Góra Grosza


Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!

Pod koniec ubiegłego roku wystartowała osiemnasta edycja Góry Grosza, akcja zbierania monet w całej Polsce, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom.

Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci: zakup podstawowych i niezbędnych rzeczy, udzielanie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapie, fundowanie stypendiów dla dzieci, wspieranie ich pasji i zainteresowań.

Akcja trwała od 27 listopada br. do 2 stycznia 2018 r. Włączyła się do niej także (po raz kolejny) nasza szkoła. W każdej klasie znajdował  się pojemnik, do którego można było rzucać monety. Razem zebraliśmy 184, 44 zł!


Dzieciaki w Biznesie


12 stycznia po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole studentów w ramach Kampanii „Dzieciaki w Biznesie“. Przypomnijmy - tematem tegorocznej edycji jest gospodarowanie budżetem domowym  oraz szeroko pojęte pojęcie pieniądza. W warsztatach uczestniczyli uczniowie kl. IV - V.

Podczas trwania projektów edukacyjnych w szkołach uczniowie brali udział w konkursie na stworzenie projektu monety upamiętniającej ważne wydarzenie w historii ich Małej Ojczyzny. Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Banku Polskiego zwycięskie szkoły będą miały możliwość wyjazdu do Warszawy i odwiedzenia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka.


Audycja muzyczna Szkoły Muzycznej Yamaha


Nowy rok rozpoczęliśmy spotkaniem z muzyką. 2 stycznia gościliśmy ponownie muzyków ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Instrumentem, który tym razem poznawaliśmy były skrzypce.


Konkurs świąteczny

Tuż przed świętami rozstrzygnięty został szkolny konkurs na stroik i kartkę świąteczną. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów oraz ich bliskich. Trzeba przyznać, że pomysłowość wykonawców była zaskakująca. Wszystkie prace były bardzo oryginalne, estetycznie wykonane, przyciągające wzroki. Wybrać te „naj…“ było niezwykle trudno.

W kategorii „kartka świąteczna“  nagrodzono 3 prace spośród 26.  Laureatkami zostały:  Zuzanna Dzięgło, Agnieszka Łoza i Julia Koszela.

Na konkurs zgłoszono 20 stroików. Można było podziwiać je na szkolnej wystawce. Można było również oddać głos  wybierając najpiękniejszą kompozycję. Nagrodę publiczności otrzymał Miłosz Lew. Natomiast jury przyznało również  wyróżnienia Jakubowi Magrysiowi i Ksaweremu Depce. Gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody, za które serdecznie dziękujemy P.  Agnieszce Dobrowolskiej.  Wszyscy uczestnicy konkursu zostali również obdarowani  słodkimi upominkami.

Jednocześnie dziękujemy  wszystkim, którzy poświęcili swój czas (i fundusze), aby przygotować prace konkursowe i zechcieli wziąć udział w naszej inicjatywie.

Zdjęcia

Jasełka i opłatek szkolny


Wszyscy zawsze z niecierpliwością oczekujemy świąt Bożego Narodzenia. I oto już są! Nadszedł czas! Z tej to okazji 21 grudnia cała społeczność szkolna spotkała się na wspólnym opłatku. Tworzymy jedną szkolną rodzinę, dlatego nie mogło tego wydarzenia zabraknąć w naszym kalendarzu.

Zebraliśmy się na sali Domu Ludowego przy pięknie zastawionych i udekorowanych stołach. Na początku obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów młodszych klas. Nad ich przygotowaniem czuwała Pani Joanna Karaś. Radosna treść przedstawienia wprowadziła nas w tajemnicę Bożego Narodzenie. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii mówiącego o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa i wspólnej modlitwie podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie najserdeczniejsze, najgorętsze życzenia. Następnie przyszedł czas na posiłek. Wszyscy chętnie sięgali po pyszne pierogi oraz słodkości. Podczas naszego spotkania nie zabrakło również czasu na kolędowanie. Pełni radości rozeszliśmy się do domów.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszej szkolnej wigilii.

Zdjęcia

Dzieciaki w Biznesie


Z wielką  radością przyjęliśmy informację, iż nasza szkoła, już po raz kolejny została zakwalifikowana  do VI edycji Kampanii „Dzieciaki w Biznesie“, która jest organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Młodych Ekonomistów, Fundację Generator Inspiracji, PROJEKTOR - Wolontariat Studencki, Politechnikę Rzeszowską oraz Narodowy Bank Polski.

Tematem tegorocznej edycji jest gospodarowanie budżetem domowym  oraz szeroko pojęte pojęcie pieniądza.

Projekty edukacyjne w szkołach realizowane są przez wcześniej przeszkolonych studentów.

Tym razem w warsztatach uczestniczą uczniowie kl. IV - V. Odbyły się już 2 spotkania: 15 i 21 grudnia.

Zdjęcia


Spektakl teatralny „Magiczne słowo“


11 grudnia gościliśmy w naszej szkole objazdowy teatr lalek „Bajka“. Uczniowie klas „0“ - IV mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Magiczne słowo“. Jak łatwo się domyślić zwracał on uwagę widzów na słówka, które mają „magiczną moc“ i potrafią otworzyć każde drzwi

Zdjęcia

Spotkanie z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego


7 grudnia mieliśmy okazję spotkać się z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze opowiedzieli nam o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o swojej pracy. Mogliśmy także obejrzeć auto, któym zwykle poruszają się po drogach. Otrzymaliśmy również od nich upominki - odblaskowe kamizeli oraz worki na obuwie. Oczywiście ze znaczkiem krokodylka :)

Zdjęcia

Mikołaj w naszej szkole


I przez małych, i przez dużych dzień 6 grudnia jest niecierpliwie wyczekiwany. Któż bowiem z nas nie lubi otrzymywać podarunków? A któż z nas nie lubi ich wręczać? Nie mogło więc być inaczej i w tym roku. Święty Mikołaj zawitał w progi naszej szkoły! Zebrane na sali gimnastycznej dzieci powitały go z dużym aplauzem. Wtórowali im dorośli. Po powitaniu Św. Mikołąj wysłuchał programu artystycznego przygotowanego specjalnie dla niego. Potem przyszedł czas na upominki. Św. Mikołaj okazał się być bardzo wyrozumiałym i nie bacząc na nasze przewinienia, a jedynie łagodnie nas upominając, wręczył każdemu prezencik. Radości nie było końca. Po sesji zdjęciowej Św. Mikołaj udał się do innych dzieci. Wierzymy, że za rok znów do nas zawita.

Zdjęcia


Audycja muzyczna Szkoły Muzycznej Yamaha


6 grudnia był w tym roku dniem bogatym w wydarzenia. Powitaliśmy go uczestnicząc w audycji muzycznej Szkoły Muzycznej Yamaha. Tym razem spotkanie poświęcone było instrumentom strunowym szarpanym, a głównie gitarze.

Zdjęcia

Wycieczka do Jednostki Wojskowej w Rzeszowie

- Święto 1. Brygady Strzelców Podhalańskich


1 grudnia br. mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczenia w Święcie 1. Brygady Strzelców Podhalańskich w  Rzeszowie. W wydarzeniu tym mogliśmy wziąć udział dzięki uprzejmości P. A. Koszeli oraz jej męża, żołnierza tejże jednostki, który postarał się o zaproszenie dla naszej szkoły. Serdecznie im dziękujemy.

Uroczysty apel poprzedził pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego (m. in. sanitarki, rosomaka, bwp1). Każdy chętny mógł wsiąść do pojazdy, obejrzeć wyposażenie żołnierskie, postrzelać z prawdziwej broni. Na zziębniętych czekała smaczna, gorąca herbata. Zgłodniali mogli się posilić pyszną żołnierską grochówką. Skosztowaliśmy wojskowej grochówki.

Zasadniczą częścią wydarzenia był uroczysty apel. Byliśmy świadkami składania meldunku, podniesienia flagi państwowej, odegrania hymnu państwowego, przemówień dowódcy, odczytania rozkazów okolicznościowych, przemówień okolicznościowych, odegrania pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pokazu działań wojskowych, defilady. Z wielką radością wysłuchaliśmy rozkazu o przyznaniu odznaczenia wojskowego jednemu z absolwentów naszej szkoły. Rozpierała nas wówczas prawdziwa duma.

Nieco zmarznięci, ale pełni pozytywnych emocji wróciliśmy do naszych domów, by z bliskimi podzielić się wrażeniami z wizyty w jednostce wojskowej.

Zdjęcia


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podczas głosowań na 79. posiedzeniu, ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Za przyjęciem uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Praw Dziecka głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciwko, a 7 posłów wstrzymało się od głosu. Warto wspomnieć, że to właśnie Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji - najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci.

Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt

i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie.

Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej".

W czasie swojego wystąpienia Rzecznik Praw Dziecka P. Marek Michalak podkreślał, że uchwała ma na celu zachęcenie do propagowania praw dziecka, a każdy z 365 dni powinien być dniem dziecka i dniem jego praw.  

Na podst.https://brpd.gov.pl/aktualnosci/20-listopada-ogolnopolskim-dniem-praw-dziecka

Z tej to okazji również w naszej szkole  odbyła się krótka akademia poświęcona prawom dziecka. Jej autorami byli uczniowie kl. VI wraz z wychowawczynią P. Zdzisławą Wąsacz.

Zdjęcia


Zabawa andrzejkowa

21 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Przy dźwiękach muzyki i w towarzystwie wodzireja bawili się młodsi i starsi. Nie zabrakło oczywiście wesołych konkursów i pląsów. Na wyczerpanych zabawą czekał poczęstunek, o który zadbały mamy piątoklasistów.

Zdjęcia


XIX Bieg Niepodległości

Do listopadowego kalendarza już na stałe wszedł Bieg Niepodległości na wzgórze św. Marii Magdaleny organizowany przez Społeczne Gimnazjum I Liceum Doliny Strugu w Chmielniku. W bieżącym roku odbyła się już XIX edycja tego biegu.

W sportowych zmaganiach wzięła udział także reprezentacja naszej szkoły. Jesteśmy niezmiernie dumnie z ich osiągnięć W  kategorii dziewcząt Laura Czarnota zajęła II miejsce, a Aleksandra Ciura - III. Wśród chłopców na II miejsce podium stanął Miłosz Lew, zaś na III  - Konrad Koszela.

Zdjęcia


„Dzień „Śniadanie Daje Moc”


8 listopada obchodzony jest Dzień „Śniadanie Daje Moc”. W tym roku w akcji uczestniczyło ponad 8000 szkół z całej Polski. Przyłączyła się do niej również nasza.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Warto o tym pamiętać. Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. I to nie byle jakie. Dlatego też jednym z celów akcji jest zachęcenie uczniów do samodzielnego przygotowania śniadania, które jest atrakcyjne smakowo, ale i pełnowartościowe.

Przez kilka dni po szkole roznosiły się smakowite zapachy. Okazało się, że pomysłowość uczniowska w dziedzinie kulinarnej nie zna granic. Wszystkie przygotowane potrawy były pyszne i zdrowe. Nie zabrakło wśród nich produktów mlecznych i zbożowych, świeżych i suszonych owoców, warzyw, soków, wody. Oby nasze śniadania zawsze takie były.

Zdjęcia

Dzień Ojczyzny


9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Urodziny Ojczyzny. Tym wydarzeniem włączyliśmy się w ogólnopolskie przygotowania do uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Nikomu nie trzeba zapewne przypominać, jak znamiennym było to wydarzenie. Oto po 123 latach Polska ponownie wróciła na mapy świata. Na nic zdały się zakusy obcych mocarstw, germanizacja, rusyfikacja, represje, zsyłki. Polski duch przetrwał w narodzie. I oto dzień 11 listopada to Święto Niepodległości, to dzień radości z odzyskania wolności.

Świętowanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego w obecności sztandaru szkoły. Następnie przyszedł czas na część artystyczną. Tym razem przygotowanie uroczystości przypadło najmłodszym. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego pod opieką P. Magdaleny Gibały oraz przy pomocy P. Eweliny Smyczek - Depki przygotowały niebywały program artystyczny. Nie zabrakło śpiewu, tańca, recytacji. A wszystko to odbywało się w pięknej biało-czerwonej scenerii.  Niezwykłe słowa podziękowania należą się Mamom przedszkolaków za wykonanie pięknych kotylionów. Praca ta  zajęła sporo czasu i energii. Za to efekt był oszałamiający.

Jako, że dzień ten obchodziliśmy jako Urodziny Ojczyzny, każda klasa złożyła Jubilatce prezent. Były one rozmaite  - wiersze, piosenki, plakaty, kwiaty. Było radośnie, ale i uroczyście.

Po zakończonym spotkaniu każdy uczeń otrzymywał balony: biały i czerwony, aby dalej nieść do swego domu radość z faktu, iż żyjemy w wolnej Polsce.

Zdjęcia - przygotowania, część artystyczna, film - polonez w wykonaniu przedszkolaków


Warsztaty robotyki edukacyjnej - podsumowanie


4 listopada uczennice kl. VI wraz z opiekunem P. A. Litwin-Ślemp po raz ostatni uczestniczyły w warsztatach robotyki edukacyjnej organizowanych przez Podkarpackie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podczas tych podsumowujących zajęć dziewczęta miały za zadanie samodzielnie zbudować dowolny pojazd, a następnie zaprogramować go tak, aby omijał przeszkody, rozpoznawał kolory, jechał wzdłuż wyznaczonej linii, a w efekcie końcowym dojechał do wyznaczonego miejsca. Agnieszka i Klaudia spisały się doskonale. Mamy nadzieję, że złapały bakcyla programowania i  będą zachęcać do niego innych. I może chociaż zestawy na jakich pracowały do tanich nie należą, i nie każdy z nas może sobie pozwolić na ich zakup, to przypominamy, że w Bibliotece Publicznej w Zabratówce klocki Lego Mindstroms Education czekają na wszystkich chętnych. Warto spróbować.

Zdjęcia


VII Zlot Szkół im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy


Listopadową tradycją stał się zlot szkół noszących zaszczytne imię Orląt Lwowskich. W tym roku odbyło się już 7. takie spotkanie, a jego gospodarzem tym razem była Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy.  Uroczystość odbyła się 3 listopada.

Naszą szkołę reprezentowali Pani Dyrektor L. Gonek, opiekun Samorządu Uczniowskiego P. A. Koszela oraz delegacja  uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., odprawioną w intencji wszystkich poległych za ojczyznę. Następnie zebrani przeszli do szkoły, gdzie pod tablicą pamiątkową złożone zostały kwiaty. Kolejnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie spotkania wręczone zostały nagrody zwycięzcom konkursu na przewodnik po przedwojennym Lwowie - Lwów w mej pamięci“. Cieszymy się, że wśród wyróżnionych znalazły się prace naszych uczennic. Anna Ciura zajęła II miejsce, zaś Agnieszka Przybyło miejsce III. Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia - Roźwienica     - laureatki konkursu


Cyberprzemoc - warsztaty dla rodziców i nauczycieli


27 października rodzice i nauczyciele spotkali się, by wspólnie porozmawiać o osiągnięciach w nauce i w zachowaniu uczniów. Spotkanie było również okazją do wysłuchania prelekcji poświęconej cyberprzemocy, a przygotowanej przez psychoterapeutę Centrum Szkoleniowo-Terapeutycznego SELF Pana Tomasza Kobylańskiego.

Prowadzący zwrócił uwagę zarówno na pozytywne aspekty korzystania z internetu, jak również na zagrożenia jakie niesie ze sobą niekontrolowane korzystanie z sieci. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak niekorzystny wpływ na dzieci ma zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem. My - rodzice - w pewnym stopniu czujemy się uspokojeni, bezpieczni - nasze dziecko jest blisko nas, nie wychodzi z domu, nic mu się złego nie stanie, nie musimy się martwić jego nieobecnością czy szalonymi pomysłami na zabawę. Niestety, bezpieczeństwo to jest bardzo złudne. W anonimowym pozornie świecie on-line czyha na dzieci mnóstwo zagrożeń. Jednym z nich jest cyberprzemoc. I o  tym wszystkim mówił prowadzący szkolenie psychoterapeuta. Warto się nad tym zastanowić.

Zdjęcia


Dzień Patrona


25 października br. świętowaliśmy Dzień Patrona. Czas szybko płynie… Minęło już 11 lat od dnia uroczystego nadania naszej szkole zaszczytnego imienia Orląt Lwowskich.

Tego dnia spotkaliśmy się na Mszy św. w kościele parafialnym. Wyjątkowym gościem naszego świętowania był ks. Władysław Jagustyn, który wygłosił do nas również Słowo Boże.

Po Mszy św., prowadzeni przez poczet sztandarowy, udaliśmy się do szkoły. Tu złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą akt nadania imienia szkole.

Następnie zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, wysłuchaliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. IV. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie postacie niezłomnych młodych Orląt Lwowskich, które nie zważając na nic, stanęły do obrony ukochanego miasta. Jurek Bitchan, Tadzik Jabłoński, Antoś Petrykiewicz, Jaś Kukawski….Mieli po kilka, kilkanaście lat … Czy my mielibyśmy dość odwagi, by podjąć się zadania, które oni wypełnili?  To trudne pytanie… Żyjemy w innych czasach, nikt nie oczekuje od nas, abyśmy walczyli z bronią w ręku. Jak więc  możemy okazać nasz patriotyzm? Zastanówmy się.

Po części artystycznej głos zabrał ks. W. Jagustyn. Podziękował nam za piękną lekcję polskości, za wzruszające odśpiewanie hymnu narodowego. Życzył dalszego wzrastania w ideałach, których symbolem są Lwowskie Orlęta. Serdecznie dziękujemy mu, że zechciał ten uroczysty dzień spędzić z nami. Warto bowiem wspomnieć, iż ks. W. Jagustyn mocno związany jest ze Lwowem. W tym roku już po raz 9. wyruszyła z Rzeszowa do Lwowa piesza pielgrzymka, której Ks. Prałat jest kierownikiem.  O swoim pielgrzymowaniu, o życiu Polaków we Lwowie opowiadał on nauczycielom podczas krótkiego spotkania, które odbyło się po zakończeniu akademii.

Zdjęcia

Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce


Uczniowie kl. IV - VII uczestniczyli w szkolnym konkursie poświęconym Tadeuszkowi Kościuszce. Warto przypomnieć, iż rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. W uchwale Senatu czytamy:

„Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości,

gdyż przyczynił się on do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone,

za co otrzymał z rąk Jerzego Waszyngtona amerykański Order Cyncynata

i do dziś jest honorowany przez naród amerykański.

Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO,

która w listopadzie 2015 roku podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200-lecia zgonu Kościuszki

będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.

24 października ogłoszone zostały wyniki konkursu. W gronie laureatów znaleźli się: Mateusz Dykiel, Dawid Ruszała z  kl. IV, Mateusz Lichtarski z kl. V, Aleksandra Ciura z kl. VI oraz Laura Czarnota z kl. VII. Serdecznie gratulujemy. Organizator konkursu - P. Z. Wąsacz - wyróżniła również uczniów kl. IV za szczególne przygotowanie się do konkursu.

Zdjęcia


Warsztaty metodyczne z robotyki edukacyjnej na bis


21 października br. uczennice naszej szkoły po raz kolejny  uczestniczyły w warsztatach z robotyki edukacyjnej. Wykorzystując klocki Lego Mindstroms Education zbudowały jeździk, a następnie programowały go do wykonywania określonych zadań: jazdy po  linii w odpowiednim kolorze, omijania przeszkód, zatrzymywania się przed przeszkodą, itp. Okazuje się, że programowanie nie jest umiejętnością niedostępną dla przeciętnego człowieka. Wymaga jedynie zastanowienia się i logicznego rozumowania. Niestety, w dzisiejszym rozpędzonym świecie często nam tego brakuje. Tymczasem programowanie może być fantastyczną zabawą i świetną nauką.

Zdjęcia

Wyjście na Mogiłę Bezimiennych


Zbliża się listopad, miesiąc zadumy i refleksji, miesiąc szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. Tradycją szkoły jest już odwiedzanie w tych dniach Mogiły Bezimiennych pomordowanych w czasie II wojny światowej. Ciągle w pamięci mamy jeszcze niezwykłe spotkanie z Panem Kazimierzem Korczykiem, synem jednego ze spoczywających w leśnym grobie. Otoczył ona nas ogromną wdzięcznością za opiekę nad mogiłą, w której leży jego ojciec, a  którego miejsca pochówku przez wiele lat cała jego rodzina poszukiwała.

Uczniowie klas IV - VII wraz z ks. W. Stachnio, P. Z. Wąsacz oraz P. R. Ziarno udali się na mogiłę 19 października. Uprzątnęli grób, zapalili znicze, zmówili krótką modlitwę za pomordowanych i za tych, którzy tej zbrodni się dopuścili. Pamiętajmy, że pamięć o tamtych wydarzeniach nie może zaginąć.

Więcej o losach rodziny Korczyków…

Zdjęcia


Dzień Papieski


16 października 1978 r. z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Był pierwszym od 455 papieżem pochodzącym spoza Włoch.  

Od tamtej chwili minęło już  39 lat. Chcąc uczcić tę rocznicę, a jednocześnie oddać hołd wybitnemu Polakowi, Szkolne Koło Caritas przygotowało montaż słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II. We wzruszających słowach poezji mieliśmy okazję raz jeszcze przypomnieć sobie koleje Jego życia. Jeszcze raz zabrzmiały słowa, które kierował do nas swoich rodaków i do ludzi całego świata bez względu na kolor skóry, miejsce zamieszkania czy wyznawaną religię. Nie zabrakło również „Barki“  - lubianej przez Ojca św. pieśni religijnej.

Dziękujemy członkom Szkolnego Koła Caritas za te chwile wzruszenia.

Zdjęcia


 Dzień Komisji Edukacji Narodowej

oraz pasowanie Pierwszoklasistów na uczniów


14 października nierozerwalnie kojarzy nam się z polską edukacją. Dzień ten upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce, jak i w całej Europie. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

Przypomnijmy. W 1772 r. doszło do I rozbioru Polski. Był to duży wstrząs dla Polaków. Wydarzenie to sprawiło, że część polskiego społeczeństwa zrozumiała, że upadające państwo uratować  może tylko pokolenie świadome swych obowiązków obywatelskich, wyposażone w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. Tak zrodził się zamysł powołania Komisji Edukacji Narodowej, która zająć miała się reformą szkolnictwa w Polsce.

Od 1982 r., na mocy ustawy Karta Nauczyciela dzień 14 października obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej.

13 października  świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę powołania tejże komisji. Uczniowie klasy V zaprezentowali z tej okazji krótki program słowno - muzyczny.  

Jednak najważniejszym punktem naszej uroczystości było przyjęcie pierwszoklasistów w  poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce. Na początku pierwszacy zaprezentowali swoje umiejętności: recytowali i śpiewali. Udowodnili, że znają zasady panujące w szkole, sporo wiedzą o swojej Ojczyźnie. Wszyscy zebrani uznali, że niedawne przedszkolaki są gotowe, aby złożyć ślubowanie i zostać prawdziwymi uczniami. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, w obecności sztandaru szkoły, pierwszoklasiści uroczyście  ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Następnie Pani dyrektor Lucyna Gonek dokonała aktu pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Rodziców. Nie zabrakło wspólnej fotografii. Po pełnej emocji uroczystości uczniowie klas I, ich Rodzice i wychowawca spotkali się na poczęstunku. Niezwykłą niespodzianką był piękny (i pyszny) tort. Bez wątpienia ten dzień pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.

Zdjęcia


Dzień Chłopaka


2 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Nie obchodzi się go tego samego dnia na całym świecie. Otóż na Malcie chłopcy świętują 7 lutego, w Wielkiej Brytanii 5 kwietnia, a w Japonii 5 maja. Jesienią świętują Meksykanie i Indusi (19 listopada) oraz Kanadyjczycy (25 listopada).  W Polsce chłopcy swój dzień obchodzą 30 września.

Naczelnym punktem naszego świętowania były wybory Mistera 2017  oraz Mistera Juniora 2017.  Wszyscy chłopcy otrzymali numery startowe. Pierwszym ich zadaniem było przedstawienie się i powiedzenie kilku słów o sobie. Wydawać by się mogło, że to łatwa sprawa, okazało się jednak, że emocje wzięły górę i niektórzy nasi koledzy mieli trudność z opowiedzeniem o sobie. Tym bardziej, że ich wypowiedziom bacznie przysłuchiwało się jury konkursowe w składzie: P. Lucyna Gonek - dyrektor szkoły, przewodnicząca jury, Klaudia Koszela - przewodnicząca szkoły, Kamila Parcz oraz Wiktoria Lichtarska. Występującym odwagi dodawały prowadzące konkurs: Laura Czarnota i Nikola Sebzda. W rywalizacji nie zabrakło oczywiście części sprawnościowej. Po burzliwych obradach jury wyłoniono zwycięzców. W kategorii uczniów starszych tytuł Mistera przypadł Przemysławowi Czarnocie, zaś tytuł Wice -Mistera Maciejowi Pastuszczakowi. W kategorii uczniów młodszych  najwyższą liczbę punktów zdobył Wiktor Woźniak. Zwycięzcy udekorowani zostali koronami oraz okolicznościowymi szarfami. Wszyscy chłopcy otrzymali słodki podarunek oraz drobny upominek.  

Zdjęcia

Sprzątanie świata


„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. Został on zapoczątkowany w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

Jaki jest cel tej akcji?

„Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Odtąd w trzeci weekend września setki tysięcy wolontariuszy - wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska - ruszają, by zbierać śmieci zalegające nasze lasy, przydrożne rowy, brzegi rzek - jednym słowem: najbliższą okolicę. Akcji towarzyszą konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe).

Tegoroczna akcja przebiegała ph.  „Nie ma śmieci - są surowce".

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami zaopatrzeni w worki oraz jednorazowe rękawiczki udali się w pobliskie szkole tereny, by pozbierać pozostawione tam śmieci. Okazało się, że było ich niemało, jednak trzeba przyznać z roku na rok jest ich mniej. Świadczy to o naszej dużej świadomości ekologicznej.

Zdjęcia

Próbna ewakuacja


27 września br. przeprowadzona została  w naszej szkole próbna ewakuacja. Po opuszczeniu szkoły udaliśmy się na boisko sportowe.  Tu omówiony został jej przebieg. Jak się okazało wiele elementów wykonaliśmy poprawnie. Naszą piętą Achillesową jest utrzymanie ciszy podczas zejścia ze schodów i przejścia na plac. Musimy nad tym popracować, gdyż w przypadku zagrożenia bardzo ważne jest, abyśmy potrafili zachować się właściwie.

Zdjęcia


Planetarium w szkole


27 września br. do naszej szkoły zawitało mobilne planetarium. Jest to nowoczesne narzędzie edukacyjne, ułatwiające zrozumienie otaczającego nas kosmosu. Pokazy dostarczają niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwalają rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość.

Tak też było.Wybory do Samorządu Uczniowskiego


Zdjęcia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


W tym roku nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do akcji edukacyjnej  ph.  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to inicjatywa prowadzona w szkołach na całym świecie. Odbywa się ona zawsze w ostatni piątek września. W tym roku zgłosiło się  do niej 3885 szkół, w tym 3719 z Polski. Cel akcji jest prosty - propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Tak też było w naszej szkole. 29 września starsi i młodsi mieli okazję „odświeżyć“ pamięć i zmierzyć się z mnożeniowymi zagadkami. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Małgorzata Wójcik-Walków. Do konkursowych zmagań przystąpili uczniowie klas IV - VI. Wykonując kolejne zadania gromadzili na swoich kontach punkty. Na koniec matematycznych potyczek wyłoniono mistrzów tabliczki mnożenia. Serdecznie im gratulujemy!  

Zdjęcia

(na podst. http://www.wmtday.org/pl)

Spotkanie z policjantem


Już kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie młodszych klas naszej szkoły mieli okazję spotkać się z niezwykłym Gościem. 9 września br. na parkingu przy szkole zaparkował policyjny radiowóz, a z niego wysiadł ów gość - Pan Policjant. Spotkaniu towarzyszyły spore emocje. Podczas niego nasz Gość przypomniał o tym, jak istotne jest zachowanie bezpieczeństwa w drodze z i do szkoły. Zwrócił również uwagę na inne niebezpieczeństwa grożące dzieciom. Atrakcją dla uczniów okazała się możliwość przymierzenia policyjnej kamizelki odblaskowej, czapki, kajdanek oraz obejrzenia innych akcesoriów (np. alkomatu). Warto teraz pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad, a będziemy bezpiecznymi na drodze, w domu, w szkole.

Zdjęcia


Wyjazd na basen


11 września zainaugurowaliśmy nowy sezon pływacki. Bardzo liczna grupa uczniów z naszej szkoły udała się do Łańcuta, by tam, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, zdobywać nowe umiejętności pływackie.


„List do Taty”

W czerwcu br. przeprowadzony został w szkołach konkurs „List do Taty”. Skierowany był on do uczniów klas IV i V szkół podstawowych. Do udziału w nim zapraszał prof. Aleksander Bobko Senator RP. Organizatorami konkursu byli  Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net, a jego celem propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa.

W konkursie wzięło udział 29 szkół. Wpłynęło nań ponad 100 wzruszających prac. Jak mówili sami członkowie jury, wybór najpiękniejszych listów był bardzo trudny. Tym bardziej z  wielką radością dzielimy się wiadomością, iż nasza uczennica Klaudia Koszela zdobyła w etapie regionalnym tego konkursu wyróżnienie. Serdecznie jej gratulujemy!

Uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów laureatom konkursu oraz ich opiekunom odbyła się 11 września br. w Sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczystość swą obecnością uświetnili prof. Aleksander Bobko Senator RP oraz P. Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty.

Zdjęcia


Festiwal Nauki


18 września br. dwudziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką P. Małgorzaty Wójcik -Walków oraz P. Agaty Litwin-Ślemp, uczestniczyła w Festiwalu Nauki, który zorganizowany został wspólnie przez Pratt&Whitney Rzeszów (dawne WSK „PZL-Rzeszów” S.A.) oraz Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim,  G2A Arena oraz Polską Agencją Kosmiczną. Festiwal Nauki został objęty Patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Ideą festiwalu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi.

W programie znalazły się spektakularne pokazy naukowe i strefa pikniku naukowego, w której znajdowało się ponad 50 stanowisk. Uczestnicy mogli zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, spróbować swoich sił na symulatorach lotu, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką. Jednym z „gości“ festiwalu był robot EuGenius, który chętnie rozmawiał i pozował do zdjęć. Można było również odwiedzić  dwie wystawy interaktywne, które na co dzień można spotkać w centrach nauki w Polsce i na świecie.

Na festiwalu spędziliśmy 3 godziny. Bardzo pracowite godziny. Jeszcze raz mieliśmy okazję przekonać się, że nauka jest niezwykle pasjonująca.

Na podst. https://dolina-wiedzy.pl/festiwal/festiwal2017/

Zdjęcia


Warsztaty metodyczne z robotyki edukacyjnej


9 września br. dwie uczennice naszej szkoły - Agnieszka Przybyło i Klaudia Koszela wraz z opiekunem P. A. Litwin-Ślemp, uczestniczyły  w I części „Warsztatów metodycznych z robotyki edukacyjnej“. Podczas kilku godzin zajęć miały okazję zbudować swojego pierwszego robota z wykorzystaniem klocków Lego Mindstroms Education oraz zaprogramować go do wykonywania określonych czynności. Wszystkie zadania dziewczęta wykonywały z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. Okazuje się, że programowanie nie musi być bardzo skomplikowane i sprawia ogromną frajdę.  Już teraz z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie.

Zdjęcia

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18


4 września br. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Najpierw nasze kroki skierowaliśmy do kościoła, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. Później udaliśmy się do szkoły. Wszyscy - uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi - zebrali się na sali gimnastycznej. Zgromadzonych powitała Pani dyrektor Lucyna Gonek. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas. Po powakacyjnym powitaniu i zapisaniu planu każdy udał się  do swojego domu, by jeszcze przez chwilę - choć pogoda była deszczowa - cieszyć się odchodzącymi wakacjami.

Zdjęcia